Görkem YAVUZ Hangi yazılım dilini öğrenmeliyim ?


Yazılım öğrenmek isteyen kişilerin googlede ilk araştırdıkları veya insanlara yönelttiği soru "Hangi yazılım dilini öğrenmeliyim ?" veya "Hangi yazılım dili daha basit ?" olmuştur. Bunun cevabını aslında kişinin kendisi vermelidir. Çünkü hedefiniz, yapmak istediğiniz işler ve projenizin ne olduğu hangi dili öğrenmeniz gerektiğini açıklar.

Öncelikle hedefiniz, yapmak istediğiniz veya projenizin ne olduğunu düşünün. Eğer düşündüğünüz projeniz web üzerinde çalışacaksa öğrenmeniz gereken temel diller tasarım için HTML ve CSS, dinamik bir sistem yazmak için PHP ve Javascript dillerini öğrenmeniz gerekmektedir. Bu dillerden HTML ve CSS sizin sitenizin daha güzel görünmesini sağlayacaktır. PHP ve Javascript ise sitenizin dinamik olmasını yani sisteminizin çalışmasını sağlayacaktır. Tabiki bunları bilmeniz size yetmeyecektir. Her zaman yaptığınız tasarımın ve sistemin daha iyisi olacaktır ve bunlar için diğer dilleride bilmeniz gerekmektedir.

Yazılımda bir dilin öğrenilmesi diğer dilleri anlamanızı ve öğrenmenizi kolaylaştırır. Bu sebeple hangi dilden başlayacağınız aslında size kalmıştır. Sizin ilgilendiğiniz ve sizin projenizi yazmanızda yardımcı olacak dil veya diller hangileri ise onu öğrenmelisiniz.

Eğer projeniz bir bilgisayar programıysa C++, Visual Basic, Ruby, Python öğrenmeniz gerekmektedir. Bu dillerden insanlara en basit geleni Visual Basic ve Ruby 'dir. Yazılım dillerinin çalışma mantığını ve metodunu anladığınız zaman diğer dilleri anlamanız size daha kolay olacaktır.

Yorumları

300x250 Reklam Alanı